Raieõigus
Raieõiguse ehk kasva metsa müük on omanikule kõige keerulisem seetõttu soovime, et Teie metsaomanikuna teeksid kaalutletud ja teadliku tehingu.
Miks Raieõigust müüa?
Kui Te ei soovi müüa kinnistut koos maaga, kuid metsa hooldamiseks endal aega napib, siis on võimaluseks raide ehk kasvava metsa müük. Aastatega küpse metsa väärtus kasvamise asemel hoopis kahaneb, mistõttu on tark teha metsas raiet regulaarselt ja Erametsaoksjon aitab Teid raieõiguse müügiga.
Kas minu kinnistult on võimalik müüa Raieõigust?
Raieõiguse müügiks on üldjuhul eeldus, et on olemas kehtiv metsamajandamise kava ja kehtiv metsateatis. Metsamajandamise kava kehtib 10 aastat ja metsateatis peale selle kinnitamist keskkonnaameti poolt 1 aasta. Metsateatise puudumisel on võimalik anda esialgne hinnang metsamajanduskava alusel Teie kinnistu võimalikule raieõigusele. Raieõiguse võõrandamise lepingu sõlmimisel lepitakse kokku raiutava metsa eraldised, raieliigid ja mahud, raie teostamise tähtajad ja muud tingimused..Raieõigus võõrandatakse enamasti üheks aastaks ja vajadusel on võimalik metsateatist pikendada, kui näiteks ei ole ilmastikutingimused võimaldanud raieõiguse ostjal raiet teostada. Erametsaoksjoni spetsialistid abistavad Teid nii metsamajandamise kava tellimisel või uuendamisel, kui kametsateatise esitamisel.
Milline raieõigus sobib müügiks?
Müügiks sobib igasugune raieõiguse, kuna metsafirmad teevad töid Eesti eripaikades ja see ei ole probleem, kui Teie kinnistult on võimalik või soovite teostada raiet näiteks 100 tihumeetrit ja ainult ühelt metsaeralduselt.
Millised raied saab minu metsas teostada?
Sellele küsimusele annab vastuse metsamajandamisekava, mis kehtib 10 aastat selle kinnitamisest keskkonnaagentuuri poolt. Samuti on oluline veenduda, et ei oleks looduskaitselisi piiranguid Teie kinnistul, mis keelaks raie teostaist. Kõigis nendes küsimustes abistavad Teid Erametsaoksjoni spetsialistid.
Millest sõltub raieõiguse hind?
Raieõiguse hinna kujundavad:
• Raieliik
• Puidu liik ja sortiment
• Puidumaht
• Kinnistu asukoht ja ligipääs
• Nõudlus turul
Kuidas toimub tasumine raieõiguse eest?
Tasumine raieõiguse eest toimub metsaomanikule koheselt, peale raieõiguse võõrandamise lepingu sõlmist, lisaks on raieõiguse lepingus alati tingimus, et ostja võib töödega alustada alles peale kogu lepingus oleva summa tasumist metsaomanikule.
Protsess
- Hindame ja vaatame Teie kinnistu üle.
- Arutame koos maaomanikuga, milline võiks olla raieõiguse alghind.
- Vajadusel aitame metsateatisele täitmisel ja esitamisel.
- Paneme oksjoni info kokku ja lisame kuulutuse erametsaoksjon.ee lehele.
- Avaldame oksjoni.
- Kontakteerume meie klientiga ja teavitame neid, lisandud oksjonist.
- Parima hinna pakkuja võidab oksjoni.
- Peale edukat oksjoni, edastame kinnistu omanikule ja oksjoni võitjale raieõiguse võõrandamise lepinguprojekti, millega osapooled tutvuvad.


Võta ühendust
Kõige lihtsam on meiega ühendust võtta otse kodulehelt läbi ankeedi.
Samuti vastame meelsasti telefonikõnedele ja e-mailidele. Oluline oleks kirjale lisada ka kinnistu katastritunnus (näidis 11111:001:1111).